Dokumentácia triedneho učiteľa

Začíname pracovať - UŽÍVATEĽ

Užívateľ

Už vyrástol z doby, kedy ako začiatočník, bol v permanentnej neistote. Teraz už vie, čo nevie. Aj to je niečo. Náš užívateľ však aj vie, čo môže od aplikácie čakať. A ak je osobnosťou, ktorá má dostatok trpezlivosti, s množstvom prác si poradí sám aj keď mu to trvá pomerne dlho. V prípade, že konzultuje s expertom, vie klásť otázky priamo k veci.

Predpoklady

Stupienok medzi "začiatočníkom" a "pokročilým" užívateľom zaberá v našom systéme človek pomenovaný "užívateľ". V porovnaní so začiatočníkom ešte navyše ovláda:

 1. V prípade MS Excel® vie kopírovať, formátovať a odomykať bunky, vkládať a upravovať jednoduché vzorce.
 2. V prípade MS Word® vie pracovať s textovými poľami (hlavne ich polohovať) a pozná ovládanie dokumentu s hromadnou korešpondenciou.
 3. Pri ukladaní, či otváraní vie sa orientovať v štruktúre priečinkov počítača.

 

   

Postup

Postupujte podľa týchto bodov:

 1. Stiahnite si zbalené súbory.
 2. kliknite na požadovaný druh dokumentov (najlepšie všetko, ale počítajte s niekoľko minútovým sťahovaním) , potom kliknite na tlačidlo "ULOŽIŤ" , určte miesto na vašom PC a potvrďte

 3. Rozbaľte skomprímovaný súbor (Na rozbalenie budete potrebovať napríklad WinRAR - stiahnite si ho napr. z www.slunecnice.cz). Počas rozbalenia budete vyzvaní na miesto uloženia rozbalenej verzie.
 4. Spuste MS Excel® a v ňom otvorte zošit "KLASIFIKÁCIA.XLS" . POZOR! ZOŠIT OBSAHUJE MAKRÁ . POVOĽTE ICH!
 5. Prepnite na zobrazenie hárku "TRIEDA" a prepíšte vzorové údaje na vaše. ( Niektoré bunky sú zamknuté - nepotrebujete ich prepisovať).
 6. Podobne prepíšte aj údaje v hárku "ŽIAK" - nemusíte prepísať všetky, ale je dobré nesprávne dáta odstrániť. ( Niektoré bunky sú zamknuté - nepotrebujete ich prepisovať).
 7. Vyplňte údaje v hárku "RODINA" - nemusíte prepísať všetky, ale je dobré nesprávne dáta odstrániť. ( Niektoré bunky sú zamknuté - nepotrebujete ich prepisovať).
 8. Uložte zošit "KLASIFIKÁCIA.XLS".
 9. Ukončte prácu s MS Excel®om

Do hárkov "NEVYPLŇOVAŤ" a "NEVYPLŇOVAŤ!PLACHTA" nebudete potrebovať vstupovať - slúžia iba pre vnútornú potrebu Excelu. Hárky " PÔŽIČKY", "POCHVALY" a "TRESTY" budete používať priebežne počas školského roku.

 1. Spuste MS Word® XP a v ňom otvorte požadovaný typ dokumentu. Ak po otvorení sa dostávate k oknu, ktoré hlási, že Word nemôže nájsť zdroj dát, kliknite na tlačidlo "NÁJSŤ ZDROJ DÁT..." a ukážte systému kde sa nachádza súbor "KLASIFIKÁCIA.XLS".
 2. Riaďte sa pokynmi v komentároch dokumentu.

Tip

Je výhodnejšie presunúť všetky šablóny do priečinka, kde si Word udržuje svoje vlastné šablóny, alebo nasmerovať Word do priečinka s tymýto šablónami. Potom ak spustite akciu "SÚBOR - NOVÝ" budete si môcť vybrať z ponúkaných šablón a tým budete pracovať za rovnakých podmienok ako pri novom dokumente.

Zoznam dokumentov na stiahnutie

 1. Kompletný systém - vrátane tejto stránky (RAR) (cca. 15MB)
 2. Kompletná dokumentácia (PDF) (cca. 1,3MB)
 3. Excelovský zošit s dátami (XLS) (cca. 1,2MB)
 4. Kompletná sada výstupných dokumentov (RAR) ( cca.3,8MB)
 5. Jednotlivé dokumenty (neoznačené majú veľkosť v rozsahu od 10kB do 110kB)
 6. Ak máte záujem o vzory papierových formulárov prejdite do SERVIS - STIAHNITE SI FORMULÁRE

 

   

© Andrej Belovežčík, 2004 | e-mail: triedny@szm.sk | O systéme | Mapa stránok