Dokumentácia triedneho učiteľa

Uvítací list

Popis

Pamätáte si ešte na svoje pocity, keď ste ako žiak posledného ročníka základnej školy mali v ruke dopis o prijatí na strednú školu? Bol to pocit radosti a uspokojenia, ktorý postupne vyprchával a prechádzal do pocitu neistoty a možno obavy z neznámeho. Ako by na vás zapôsobil list, v ktorom by sa vám predstavil váš budúci triedny? Určite by vás to prekvapilo. Psychológovia tvrdia, a prax potvrdzuje, že najväčším stresom nie je krátkodobá krízová situácia, ale dlhodobá neistota vyplývajúca z jej očakávania. Ak ako triedny sa svojím budúcim žiakom, čo najskôr predstavíte, budú mať k vám bližšie (aj vy k ním), dôvera vo vás sa zvýši. To je dobrá situácia na rozvinutie výchovnej práce.

Určenie

Uvítací list slúži aj na privítanie žiaka. Jeho pravý zámer je však nadviazať dôverný kontakt s budúcim žiakom. Buďte v ňom úprimný. Preštylizujte si ho na vlastné podmienky. Nepoužívajte frázy. Nerobte zo seba nejakého bezchybného "poloboha". Nikto vám neuverí. Ak to nedokážete radšej ho nepoužívajte. Pripájaný dotazník môžete poslať aj priamo s potvrdením o prijatí žiaka.

NEZABUDNITE SA PODELIŤ S VÝSLEDKAMI SVOJEJ PRÁCE S KOLEGAMI. BUDEME VŠETCI RADI.

Postup použitia

Predpokladám, že máte celý systém stiahnutý, uložený na disku a v excelovskom zošite máte aktualizované svoje dáta.
V tom prípade:

  1. Otvorte dokument "UvitaciList.doc" alebo "UvitaciList.dot".
    - výber dokumentu s príponou "DOC" umožní u možní vykonať potrebné činnosti a MS Word® nakoniec ponúkne možnosť uloženia zmien do pôvodného dokumentu
    - výber dokumentu s príponou "DOT" (šablóna) umožní u možní vykonať potrebné činnosti a MS Word® nakoniec ponúkne možnosť uloženia zmien do nového dokumentu.
  2. Ak ste nemenili štruktúru priečinkov alebo ste nepresúvali dokumenty , po otvorení by si mal dokument sám nájsť zdroj dát. Ak sa to nestalo ukážte mu cestu k zošitu "KLASIFIKACIA.XLS" mal by byť v priečinku "DOKUMENTY". V "KLASIFIKACIA.XLS." bude dokument používať dáta z listu "NEVYPLNOVAT"
  3. Ďalej postupujte podľa komentárov ( ružové zaoblené obdlžníčky s červeným orámovaním) umiestnených na pravej strane dokumentu

 

Ak sú problémy


Ak sú problémy nevadí. Veď kto ich nemá. Ak nie so systémom elektronickej formy triednej dokumentácie tak s niečím iným. Skúste postupovať :

  1. Ak máte pri sebe kolegu , spýtajte sa ho. Viac hláv viac rozumu. Ak nič iné tak aspoň zistite, že v tom nie ste sám.
  2. Použite "POMOCNÍK - NÁPOVEDU - HELP" , ktorý čaká na vaše zavolanie. Prizvite ho zatlačením klávesy "F1". Rád pomôže, len majte s ním strpenie. Bude mu treba trpezlivo dohovárať. Predsa len mu to trošičku trvá kým zistí, čo od neho chcete. Múdrejší sa musí prispôsobiť . A to ste určite vy, aj keď máte maličké problémy. Nabudúce už si poradiť nadáte . Nebude treba.
  3. Zoberte do rúk knihu. Ide to pomalšie, ale niet nad čaro klasickej knihy. Hlavne pre učiteľa.
  4. Ak doteraz nič nepomohlo, nezúfajte. Ešte je tu "triedny@szm.sk". Napíšte e-mail. V ňom skúste popísať problém a ak máte poskytnite aj nejaký kontakt na vás, pomocou, ktorého by sme mohli rýchlejšie komunikovať (napr. ICQ, MSN Messenger, ... ).
  5. Ak sa to podarilo vyriešiť aj tak napíšte. Radi sa poučíme od vás.

 

Tipy

© Andrej Belovežčík, 2004 | e-mail: triedny@szm.sk | O systéme | Mapa stránok